Hakkımızda

CAuTech hayatına, ekonomik, donanım ve yazılım olarak bütünlük içerisinde sistem ihtiyaçlarına yönelik bir Endüstriyel PC tasarımı arzusu ile başlamıştır. Endüstriyel PC sistemlerinin sadece PLC yapılarının yetersiz kaldığı yerlerde kullanıldığı fark edilerek, maliyet ön planda tutulmuştur. İlk amaç her zaman otomasyon alanında kullanılacak PC’nin tam olarak bütünlük teşkil etmesi yani hiçbir parçanın gereksiz veya hiçbir fonksiyonun yetersiz olmamasıdır. Bu amaç tasarım anlayışının temel prensibidir. Hizmet edeceği alanda gerek mühendislik hizmetleri sırasında gerekse son kullanıcının yapacağı bakım ve iyileştirme süreçlerinde her türlü talebe cevap verebilmesi tasarım ilkelerinin vazgeçilmezidir. CAuTech ismi, Computerize Automation Technology (Bilgisayarlaştırılmış Otomasyon Teknolojileri) kelimelerinin kısaltmalarının birleşiminden meydana getirilmiştir. CAuTech piyasaya sunduğu ürünlerde otomasyona bir bütün olarak bakarak ürün geliştirme çalışmalarını yapmakta ve kullanıcı taleplerini her zaman dikkate almaktadır. Ürün geliştirmede kullanıcı talepleri ve gelişen teknoloji arasındaki dengeyi en uygun noktada sağlamaya önem vermektedir.

Ekonomik
Yaklaşım

Şirketin ekonomi anlayışı fiyat olarak uygun çözümler sunarken mevcut çözümlerin sağladığı faydaları eksiltmeden yeni gerekliliklere cevap vermektir. Kullanıcının sonradan ihtiyaç duyabileceği ek özellikler için düşük maliyetli çözümleri ile kullanıcı dostudur. Yenileme veya güncelleme gerekliliğinde ek maliyet oluşturmaksızın sorun çözebilmek, CAuTech cihazlarının tasarımında düşünülen noktalardan biridir.

Donanım

Elektronik tasarım ve geliştirme sırasında kalitesini ispat etmiş ürünler ile sistem tasarımı yapmak başlangıç noktasıdır. Kullanılacak ürünlerin ihtiyaçlara tam cevap vereceğine emin olmak için, gereksiz fonksiyonları barındırmayan sade ürünlerin tespiti ve testine çok fazla mesai harcanmıştır. Bu yaklaşım uzun ömürlü ve istikrarlı elektronik devreler tasarlanmasını sağlamıştır. Ürünlerin kasaları elektronik devrelerle bütünlük içerisinde kullanım kolaylığı sağlaması için dizayn edilmiştir.

Yazılım
Geliştirme

Mevcut sistemlerinde Linux tabanlı yapıları kullanan CAuTech farklı yazılımların ürünlerine yüklenmesine her zaman müsaade etmektedir. Bu durum kullanıcılara yazılımları kendilerine özgü geliştirebilme imkanı sunmaktadır. Uzak erişim sistemleri, uzaktan kontrol sistemleri, veri depolama gibi konularda CAuTech’in çözümleri kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Kullanıcılar kendi geliştirdikleri yazılımlarını CAuTech ürünlerinde kullanabilmektedir.

PC TABANLI OTOMASYON NEDİR?

Endüstriyel PC kontrolü, ana yazılım bilişim teknolojisinden yararlanırken, gerçek zamanlı olmayan kontrol görevleri için Microsoft, Linux ve benzeri işletim sistemlerini kullanır. Bu durum, Endüstriyel PC’nin birden çok uygulama için kullanılabileceği anlamına gelir. Endüstriyel PC sadece gerçek zamanlı kontrol platformu olarak değil, aynı zamanda makine insan arayüzü olarak da kullanılabilir.

PC tabanlı kontrolörler, basitçe kontrol platformu olarak tasarlanmış bir PC’yi kullanan endüstriyel kontrol sistemleridir. PC tabanlı kontrolörlerde bilgisayar mimarisi ve PLC’lerin yetenekleri tek cihazda birleşmiştir. Özellikle zorlu tesis ortamları için dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu cihazlar ticari PC’yi çok aşan sıcaklık, titreşim ve şok gibi çevresel faktörlere dayanacak şekilde çalışma özelliklerine sahip, güvenilir bir bilgi işlem platformu olarak test edilmiştir. Modern otomasyon sistemlerinin çeşitli ağlara bağlanması, daha fazla veri depolama alanına sahip olması, kullanıcı dostu olması ve gelişmiş iletişim yeteneklerine sahip olması gerekmektedir. Standart PLC’ler yeni nesil otomasyon ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Otomasyon alanındaki uzun yıllara dayanan deneyimini kullanan CAuTech, geniş bir uygulama alanına hitap eden PC tabanlı otomasyon kontrol cihazını çözüm olarak sunmaktadır. PC tabanlı kontrolörler ve uzak IO kartları kombinasyonu çeşitli endüstrilerin farklı otomasyon gereksinimlerini karşılayabilir. PC tabanlı kontrolörler diğer avantajlarının yanı sıra çeşitli sürdürülebilirlik ve kapasite avantajları sunar. Ana donanımı bilişim teknolojisinden yararlanır, dünyada her gün üretilen milyonlarca PC’deki temel teknolojiyi kullanır. Endüstriyel PC uygulamaları içerdiği son teknoloji sayesinde geliştirme maliyetlerini karşılamıştır ve yeni araştırma maliyetlerine ihtiyacı olmadan kullanılmaktadır. Sonuç olarak, PC tabanlı kontrolörler her zaman modern olmalarıyla en son teknoloji bilgi işlem gücünü yansıtmaktadır.

Endüstriyel PC üreticileri daha düşük maliyetli ürünler üretmek için ölçek ekonomisinden faydalanmaktadır. Güncel bir Endüstriyel PC her zaman değiştirilebilir, geliştirilebilir ayrıca PC ve PLC alanındaki maliyeti düşüren yenilikleri bünyesinde barındırır. Güncelleme ve bakım kolaylığı sürdürülebilir sistemler sunarak işletme maliyetini düşürmektedir.

Günümüzde Endüstriyel PC’ler yüksek RAM kapasitesine sahip çok çekirdekli 64 bit mimarileri kullanır ve neredeyse sınırsız yığın depolama kapasitesine sahiptirler. PLC’ler, basit görevler için tasarlanmış ve bu görevleri yerine getirmek için yeterli işlem gücüyle donatılmışlardır. Endüstriyel PC’ler yüksek kapasiteli donanımları ile birçok uygulamaya daha verimli cevap verebilmektedir.

Endüstriyel PC ‘nin gücü, ethernet gibi yüksek hızlı, gerçek zamanlı bir kontrol ağıyla birleştirildiği zaman, kontrol mimarisinin basit ve işlevsel olması sağlanmaktadır. Ağ geçitlerine, anahtarlarına, protokol dönüştürücülerine veya veri bağlantılarına gerek duymamaktadır. PLC’lerin esnek olmayan yapılarına kıyasla Endüstriyel PC’ler kullanım kolaylığı açısından fark yaratmaktadır.

Endüstriyel PC tabanlı bir kontrol platformu, üçüncü parti uygulamalar ve araçlar kullanarak daha iyi performans, sürdürülebilirlik ve güvenilirlik sağlayabilen güçlü teşhis ve analizler yapabilir. Sonuç olarak, PC tabanlı bir kontrol sistemi, geleneksel bir PLC tabanlı sistemi için güçlü, esnek, bakımı kolay ve çok uygun maliyetli bir alternatif sunar. Dünyada bu yararların çoğunu sağlayan binlerce PC tabanlı kontrol uygulaması vardır.